Pieniński Park Narodowy na Słowacji

Strona główna » Pieniński Park Narodowy na Słowacji

Pieniński Park Narodowy na Słowacji - Warto zobaczyć

Pieniński Park Narodowy na Słowacji - Warto zobaczyć

Pieniński Park Narodowy na Słowacji obejmuje niewielki region górski na granicy Słowacji i Polski, jest to kraina poprzetykana stromymi miedzami z białymi ścianami skalnymi u stóp których meandruje Dunajec.

Wędrując po Pienińskim Parku Narodowym podziwiać możemy majestatyczny kompleks wapiennych skał i piargów na szlaku „Grzbiet Skał Haligowskych”. Kolejna atrakcją są charakterystyczne skupione wzdłuż dróg zabudowania wiejskie ciągnące się nieraz po kilka kilometrów między innymi w Ostrunie, Jeziorsku czy też w Leśnicy. Można odnieść wrażenie, że w niektórych miejscowościach czas jakby się zatrzymał, a życie płynie wolno i spokojnie. Kolejną atrakcją przyrodniczą są pomniki przyrody Male Jazero i Valke Osturnianskie Jazero, które są ostoją dla licznie rozmnażających się płazów.

Całość krajobrazu dopełniają liczne polany z górską roślinnością taką jak chryzantema zawadzkiego czy aster alpejski oraz smagliczka skalna.

Interesującym obiektem jest muzeum w Czerwonym Klasztorze od którego nazwę zawdzięcza miejscowość w którym się znajduje, zaś sama nazwa klasztoru pochodzi od koloru początkowo nietynkowanych ścian (cegła). Klasztor ufundowany został w 1319 roku jako część kary dla węgierskiego magnata. Jego budowę rozpoczęto w 1330 roku. Cały obiekt został uznany za narodowy pomnik kultury. Miejscowość jest atrakcyjna turystycznie rozpościera się z niej niezapomniany widok na Trzy Korony. Dodatkowo jest ważnym punktem programu wielu wycieczek w Pieniny i na Magurę Spisowską, jest początek słynnego spływu Dunajcem.

Tagi:

Ciekawe miejsca

Artykuły powiązane

Aktualności

Artykuły i ciekawostki