Gminy Małopolskie

Strona główna » Gminy Małopolskie

Gmina Gromnik

Gmina Klucze

Gmina Rytro

Gminy Małopolskie - Warto zobaczyć

Gmina Klucze położona jest w powiecie olkuskim, w zachodniej części województwa małopolskiego. O jej walorach krajobrazowych decyduje atrakcyjne położenie na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Właśnie dlatego, dominującymi elementami pejzażu gminy są skały wapienne, zwane ostańcami, bogate połacie lasów i naturalne zbiorniki wodne. Największą atrakcją turystyczną gminy jest niewątpliwie Pustynia Błędowska.

Gmina Gromnik położona jest w południowo – wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie tarnowskim. Obszar Gminy Gromnik jest atrakcyjny krajobrazowo, z urozmaiconą rzeźbą terenu. Charakterystyczne są pasma wzgórz z dolinami potoków, rozłogami pól i łąk oraz lasami. W krajobrazie wyróżnia się dolina rzeki Białej.

Gmina Rytro jest gminą wiejską. Położona jest w południowej części powiatu nowosądeckiego, w Beskidzie Sądeckim, w dolinie rzeki Poprad. Od zachodu otaczają ją lesiste wzgórza pasma Radziejowej, a od wschodu pasma Jaworzyny. Jej obszar wynosi około 42 km2, a ponad 77% powierzchni znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Jako gmina turystyczno-wypoczynkowa Rytro ofertuje bogactwo szlaków turystycznych. Przebiega tędy najważniejszy czerwony szlak beskidzki, który bierze początek w Ustroniu, a kończy się w Wołosatem w Biesz-czadach. Kolejną atrakcją turystyczną jest spływ łodziami płaskodennymi lub kajakami z Piwnicznej-Zdrój do Rytra.

Tagi:

Ciekawe miejsca

Artykuły powiązane

Aktualności

Galerie zdjęć